Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: НЕ пийте сок от този плод, води до диабет

23 октомври 2023, 11:54 часа

Консумацията на сок, приготвен от един вкусен есенен плод, може да доведе до развитие на диабет. Това заяви известният руски лекар д-р Александър Мясников.

„Самото грозде, подобно на редица други плодове, може да намали вероятността от развитие на диабет. Но гроздовият сок няма тази способност. Консумацията му увеличава тези рискове“, казва лекарят.

В допълнение, д-р Мясников допълва кои фактори могат да доведат до развитие на коментираното заболяване. Според лекаря захарта не го провокира.

Учени разкриха кога и как виното помага при диабет

„Това се дължи на наследствена предразположеност и много фактори на околната среда. Преяждане, излишни калории“, споделя д-р Мясников.

Гроздов сок - защо провокира диабет

„Трябва да сте изключително внимателни с напитките и храните, които съдържат големи количества добавени захари. Те включват гроздов сок. При промишленото му производство се използват много голям брой подсладители за постигане на атрактивен за потребителя вкус“, казва лекарят.

Правилното и балансирано хранене с правилното съотношение на въглехидрати, протеини и мазнини е ключов фактор не само за превенцията, но и за ефективността на компенсацията на съществуващото заболяване. Както с цел профилактика, така и при съществуващото заболяване (и от двата типа) е изключително важно да се избягва консумацията на добавени захари, а именно тези, които се добавят към продукта при готвене. Най-големи количества от тази захар се съдържат в: сосове, сокове от магазина, плодови кисели млека, бонбони, печива и повечето фитнес барове.

Необходимо е също така да се ограничат така наречените „прости“ въглехидрати, сред които има и добавени захари. Американската сърдечна асоциация (AHA) препоръчва на възрастните, които не са диабетици, да не ядат повече от:

  • 26 гр (9 чаени лъжички) – за мъже
  • 24 грама (6 чаени лъжички) – за жени
  • по-малко от 24 грама (6 чаени лъжички) за деца от 2 до 18 години.

Формирането на подходяща диета, ако се диагностицирани с коментираното заболяване, трябва да бъде съгласувано с личния ендокринолог, въз основа на индивидуалните показатели. Диабетиците трябва първо да ограничат приема си на „прости“ въглехидрати и храни, които съдържат добавени захари. Въпреки това, ефектът от такава храна върху нивата на кръвната захар е различен за всеки човек, пояснява специалистът.

Пациентите с със заболяването от тип 2 трябва да консумират нискомаслени или нискомаслени млечни продукти. Ефективността от лечението и спазваната диета се определя от нивото на гликирания хемоглобин (HbA1c), което показва средното ниво на кръвната захар. Тоест, ще трябва постоянно да правите тестове и да регулирате количеството захар в кръвта.

Още: Диабет - промените в кожата на тези 4 места по тялото го издават

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес